środa, 23 października 2013

Zapomniane zabawy podwórkowe - część I

W dzisiejszym świecie, gdzie elektronika dosięga nas na każdym kroku, a dzieci częściej spędzają czas przed ekranem komputera, niż na zabawie z rówieśnikami na świeżym powietrzu, wiele z podwórkowych zabaw, znanych nam z dzieciństwa, ulega zapomnieniu. Kto dzisiaj gra w gumę albo w klasy? W trosce o postawę dzieci, zachęcamy, by przenieść się z nimi w świat swojego dzieciństwa i pokazać jak świetnie można bawić się, nie włączając gier elektronicznych. Może złapią bakcyla i same zaczną wyciągać swoich kolegów sprzed komputera, na podwórko? :)

CIEPŁO - ZIMNO
Jedno z dzieci zasłania oczy lub na chwilę odchodzi za róg budynku. Pozostałe dzieci ukrywają ustalony  dowolny przedmiot (maskotka, cukierek, ...). Na dany okrzyk dziecko, które odeszło, by nie podglądać, wraca i rozpoczyna poszukiwania ukrytego przedmiotu. Koledzy pomagają mu odnaleźć skarb, podając wskazówki: "Ciepło!, kiedy dziecko zbliża się do przedmiotu i "Zimno!", kiedy się oddala. Można stopniować komunikaty i mówić: "Lodowato!", "Mróz!", "Gorąco!", "Parzy!". Po odnalezieniu skarbu, następuje zmiana szukającego. 

KROWA
Jedno z dzieci staje w środku i wyciąga ręce z rozłożonymi palcami. Pozostałe dzieci łapią palce - "wymiona" i chórem wołają "Krowo, krowo - jakie mleko dajesz?". Dziecko w środku po każdym takim zawołaniu w odpowiedzi podaje jeden kolor. Kiedy wreszcie odpowie "Białe!", wszystkie dzieci puszczają trzymane palce, rozbiegają się i uciekają. Krowa jest teraz berkiem. Kiedy dotknie uciekające dziecko, to musi stanąć nieruchomo w rozkroku. Można je uratować, przechodząc mu pomiędzy nogami. 



KAPSLE
Do tej zabawy potrzebna będzie kreda i kapsle od butelek. Na betonowym placu dzieci rysują tor, o dowolnym przebiegu, po którym poruszały będą się kapsle. Można urozmaicić go przeszkodami. Należy zaznaczyć linię startu i mety. Na linii startu dzieci ustawiają kapsle w szeregu, wklęsłą stroną do góry. Gra polega na tym, że dzieci po kolei przesuwają swoje kapsle przez pstryknięcie w nie palcami. Wygrywa gracz, który jako pierwszy doprowadzi swój kapsel do mety. Jeśli kapsel wypadnie poza linię toru - jego właściciel traci kolejkę!

KOLORY
Dzieci stają w kręgu i rzucają do siebie piłkę, wypowiadając wybrany kolor. Piłkę należy złapać zawsze, poza sytuacją, gdy wypowiedziany kolor to czarny. Wtedy nie wolno złapać piłki. Kto nie złapie piłki przy "bezpiecznych" kolorach lub złapie ją, przy kolorze czarnym - odpada z gry lub klęka na jedno kolano. W drugim wariancie kolejna pomyłka, to konieczność uklęknięcia na drugie kolano, a następnie oparcie się na jednym i drugim łokciu, a na końcu na brodzie. Żeby wydostać się z tej trudnej sytuacji, należy złapać piłkę we właściwym momencie. Wtedy cofamy się o jeden "poziom" - np. z klęczenia na dwóch kolanach przechodzimy do klęczenia na jednym, a przy następnym prawidłowym złapaniu - wstajemy. Przy tej zabawie można obserwować jak dzieci zachowują się względem siebie - czy chcą doprowadzić kolegów do jak najsłabszej sytuacji, czy też pomóc im się z niej wydostać. To ciekawy materiał do rozmowy ze swoimi dziećmi o ich przyjaźniach.

Udanej zabawy! Korzystajcie z jesiennego słońca! :)

piątek, 11 października 2013

Zabawy rozwijające koncentrację

W dzisiejszych czasach bardzo często staramy się robić kilka rzeczy jednocześnie, co niestety często odbija się na jakości ich wykonania. Proponujemy kilka zabaw wymagających skupienia się na jednym zadaniu i rozwijających koncentrację. :)

STOP-PODSKOK
Dzieci swobodnie poruszają się po pomieszczaniu. W pewnej chwili rodzic mówi głośno hasło "STOP!" lub "PODSKOK!". Zadaniem dzieci jest jak najszybsze zareagowanie, ale w sposób odwrotny niż wynika z polecenia! :) Kiedy rodzic mówi "STOP!", zadaniem dziecka jest podskoczyć. Kiedy słyszy "PODSKOK!", powinno się zatrzymać. Kiedy dziecko się pomyli - odchodzi na bok. Zwycięża osoba, która najdłużej się nie pomyli.

MEMORY
Memory to bardzo prosta gra do przygotowania samodzielnie. Możemy stworzyć ją z pomocą dzieci. Najpierw powinniśmy wybrać tematykę naszej gry. Można na przykład stworzyć ją w tematyce ulubionych bajek naszego malucha. Na kartkach formatu A4 lub mniejszych, rysujemy postaci z bajek, zwierzęta, przedmioty codziennego użytku - co tylko przyjdzie nam do głowy! Ważne, by łączyły się one w pary: kaczka i kaczor, Kubuś Puchatek i garnek miodu, zmiotka i szufelka... Tworząc grę musimy zwrócić uwagę na to, by rysunki nie były widoczne z drugiej strony kartki. Jeśli tak się dzieje - wszystkie kartki powinniśmy podkleić jednakowymi kartonikami lub kartkami z bloku technicznego. To dodatkowo przedłuży żywotność naszej gry. ;) Kiedy rysunkowe pary są już gotowe, rozpoczynamy grę. Wszystkie kartki mieszamy i układamy rysunkami do dołu. Dzielimy dzieci na dwie drużyny, które po kolei odsłaniają po dwa kartoniki, starając się znaleźć pasujące pary. Jeśli im się uda - odkładają parę na bok i wygrywają dodatkowy ruch. Jeśli nie - odkładają kartki obrazkami do dołu.

GDZIE TO JEST?
Do zabawy potrzebnych będzie nam kilka jednakowych kubeczków lub miseczek i drobny przedmiot (pierścionek, guzik, może być cukierek lub orzech, który posłuży jako nagroda :) ). Kubki ustawiamy jeden obok drugiego do góry dnem. Pod jeden z nich wkładamy cukierka. Prosimy dziecko, by starało się skupić na kubku z ukrytym skarbem i zaczynamy przesuwać wszystkie kubki, zamieniając je miejscami. Zadaniem dziecka jest wskazanie pod którym z kubków znajduje się skarb. Jeśli wskaże prawidłowo - otrzymuje w nagrodę to, co znajduje się pod kubeczkiem. :)

PALCEM PO PLECACH
Rodzic siada za plecami dziecka i powoli kreśli palcem po jego plecach kształty liter, przekazując mu hasło. Dziecko zapamiętuje lub zapisuje kolejne litery, by na końcu podać zaszyfrowaną w ten sposób wiadomość. Następnie może nastąpić zamiana ról. 

Życzymy udanej zabawy! :)

piątek, 4 października 2013

Zabawy z balonami - część I

Dzieciom nie potrzeba wiele, by świetnie się bawić. Wiemy, jak szybko zwykły patyk przemieniają w czarodziejską różdżkę, klocki - w asortyment sklepu, a stół w swoją bazę. :)

Na naszym blogu pokazujemy jak niewielkim kosztem urozmaicić codzienne zabawy w domu, świetlicy czy szkole. Jedynymi rzeczami potrzebnymi do przeprowadzenia zabaw z dzisiejszego artykułu będą balony... i mocne płuca . :)

SZTAFETA KANGURÓW
Dzieci ustawiają się w dwóch rzędach na linii startu. Pierwsze osoby w rzędzie układają sobie balonik między kolanami. Na dany sygnał, skokami obunóż, tak, aby balonik nie wypadł, poruszają się do półmetka. Jeśli balonik wypadnie, dziecko musi zatrzymać się, włożyć balonik między kolana i kontynuować skoki. Po minięciu linii półmetka bierze balonik w ręce i biegiem wraca na linię startu, gdzie przekazuje balonik następnemu dziecku. Wszystkie dzieci kolejno, skokami kangura, pokonują bieg z balonikiem. Wygrywa rząd, w którym dzieci najszybciej ukończą sztafetę.

DŻDŻOWNICA
Dzieci dzielimy na dwie równe grupy a następnie ustawiamy je w dwóch rzędach, jedno za drugim. Pierwsze dziecko trzyma w dłoniach balonik, który na ustalony sygnał podaje pomiędzy nogami następnej, stojącej za nim osobie. Balon wędruje między nogami do ostatniego dziecka w szeregu, które otrzymując balon musi jak najszybciej pobiec na początek rzędu i podać go kolejnej osobie. Zabawa trwa do momentu, gdy na 
przód szeregu powróci pierwszy zawodnik. Wygrywa ta grupa, która wykona zadanie najszybciej.

LATAJĄCY BALONIK
Każde dziecko lub niewielka grupa dzieci otrzymuje balon. Na dany sygnał dzieci podrzucają baloniki do góry. Ich zadaniem jest podbijanie ich jak najdłużej, tak, by balony nie dotknęły podłogi. Zabawę można modyfikować, na przykład ustalając, że balony wolno podbijać tylko głową, lewą ręką, nogami lub zmieniając polecenia w trakcie zabawy. Podbijanie kolorowych baloników, mimo swojej prostoty, sprawia wiele radości zwłaszcza maluchom! :)

Przy zabawach z balonami polecamy puścić w tle radosną muzykę.
Udanej zabawy! :)