PODCHODY KLASYCZNE
Klasycznie, podchody mogą być kojarzone z chodnikami wymalowanymi kredą w strzałki wskazujące drogę. I słusznie. Jest to najbardziej popularna i najprostsza w organizacji forma podchodów. Polega ona na tym, że dzieci dzielą się na dwie mniejsze lub większe "bandy", z których jedna ucieka- rysując po drodze strzałki wskazujące kierunek, a druga ją goni. Zabawa kończy się gdy obie grupy dotrą do ustalonego miejsca lub banda goniąca, złapie uciekających. W tym momencie, po krótkim odpoczynku, następuje zmiana rol każdej z grup. I tak...aż do wieczora.
PODCHODY PO SKARB
Forma zabawy, zbliżona jest do podchodów klasycznych jednak ma już zupełnie inny cel. Aby zabawa była ciekawa dla wszystkich biorących w niej udział dzieci, dobrze byłoby gdyby skarb ukryła wcześniej osoba nie biorąca udziału w zabawie (na przykład rodzic, starsze rodzeństwo lub animator). Bawiąc się w tej formule, dzieci po strzałkach szukają miejsca, w którym ukryta jest dla nich nagroda- skarb. Jeśli nasza grupa jest nieduża (jak zwykle bywa przy rodzinnych zabawach), warto zastanowić się nad urozmaiceniem zabawy dodatkowymi znakami, które mogą "zmylać uczestników", przyspieszać lub spowalniać tempo ich zabawy. Zestawy znaków patrolowych, które mogą przydać się w podchodach, można wymyślić samemu lub odnaleźć w Internecie. Niżej prezentujemy zestaw znaków, który służył nam niedawno podczas jednych z letnich urodzin.
PODCHODY Z ZADANIAMI
Kolejnym rozwinięciem podchodów, jest zabawa z zadaniami. Tu, podobnie jak w grze o skarb, potrzebna będzie pomoc osoby "organizującej" zabawę. W tej wersji, dzieci nie tylko muszą odnaleźć drogę do wyznaczonego miejsca, ale również zrealizować zadania, które napotkają po drodze. Jakie to mogą być zadania? Tu ograniczeniem będzie jedynie nasza kreatywność. Wachlarz zadań, które mamy do dyspozycji jest bardzo rozległy. Od prostych ćwiczeń takich jak np. "Pozbierajcie 10 szyszek zanim ruszycie dalej", przez bardziej skomplikowane, jak np. "Ułóżcie rymowankę o lecie", aż po przygotowane wcześniej zadania z rekwizytami, takimi jak rzuty do celu czy przejście przez labirynt.
Organizując taką formę zabawy, należy zadbać o to aby po każdym zadaniu dzieci otrzymały nagrodę za jego wykonanie. W tym celu, w zależności od naszych możliwości, z dziećmi może poruszać się "organizator" zabawy, który będzie zadania nagradzał punktami lub jeśli możemy zaangażować w zabawę większą liczbę osób, przy każdym punkcie z zadaniem może być obecny "punktowy", który zadanie wytłumaczy i nagrodzi naszą grupę.
Jak każda gra, również i ta musi mieć CEL. Już wyruszając na podchody, dzieci muszą wiedzieć o co grają. Warto dokładnie wytłumaczyć dzieciom czy szukają miejsca, w którym zabawa się kończy ( możemy połączyć podchody z zadaniami z poszukiwaniem skarbu) czy ich zadaniem jest znalezienie wyznaczonych miejsc z zadaniami po to aby zdobywać punkty, które później zamienią na nagrody.
KILKA DETALI, o których warto pamiętać
Kiedy decydujemy się urozmaicić dzieciom zabawę w podchody i przygotować dla nich trasę lub kilka zadań warto pomyśleć czy zamiast zwykłej kredy, nie wykorzystać do oznakowania trasy bardziej widocznych napisów. Będzie to znaczne ułatwienie, zwłaszcza dla dzieci młodszych.
Kolejną rzeczą, o której warto pamiętać, jest oznaczenie punktów z zadaniami. Jeśli zadanie ma być w formie pisemnej, dobrze jest je ukryć tak aby nie kusiło osób postronnych, do zmiany jego miejsca. Pomocne może się również okazać zamieszczenie na punkcie informacji z prośbą o nie usuwanie zadania z miejsca, w którym się znajduje.
Jeśli już zdecydujemy się odwoływać do życzliwości sąsiadów to ponad wszystko należy pamiętać o tym żeby po sobie posprzątać!
Pamiętajmy! Lato nie trwa wiecznie dlatego warto wykorzystać ciepłe dni na zabawę na powietrzu, zanim jesienne deszcze zamkną nas w domu. Dzieci potrzebują i uwielbiają ruch a podchody mogą być świetną rozrywką dla całej rodziny!
Powodzenia podczas wypraw za strzałkami!
Autor: Katarzyna Andruszkiewicz
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz