czwartek, 26 września 2013

Zrób to sam! - Domowa kręgielnia

Ostatnio coraz modniejszy staje się upcykling, czyli wykorzystanie rzeczy, które zwykle wyrzucamy jako śmieci, do tworzenia nowych sprzętów. Idąc za tym trendem, proponujemy dziś wykorzystanie plastikowych butelek do budowy... domowej kręgielni!

CO BĘDZIE POTRZEBNE?
- wymyte plastikowe butelki z zakrętkami,
- ziarna (np. groch, fasola lub ryż),
- kolorowy papier, naklejki, taśmy, wstążki lub inne, dowolne ozdoby,
- piłka (piłkę trzeba dopasować do ciężaru kręgli).

Do wymytych, wysuszonych butelek, wsypujemy ziarna. Ich ilość uzależniona jest od tego jak ciężkie kręgle będzie w stanie przewrócić nasze dziecko. Butelki zakręcamy i dekorujemy w dowolny sposób. Możemy wykorzystać do tego na przykład kolorowe taśmy klejące, papier samoprzylepny, naklejki. Dajmy sobie i dziecku swobodę w dekorowaniu kręgli. :) Im ciekawsze kręgle - tym lepiej!

Innym pomysłem na nadanie naszym kręglom koloru, jest wypełnienie butelek wodą zmieszaną z farbkami plakatowymi lub barwnikami spożywczymi. Takie kręgle prezentują się naprawdę pięknie!

Maluchom może być trudno wywrócić obciążoną butelkę. Jeśli nasze dziecko nie jest w stanie tego zrobić - pozostawmy butelki puste.

Gotowe kręgle ustawiamy w kilku rzędach, tworzących wspólnie kształt trójkąta. Odmierzamy odległość, z jakiej dziecko będzie w stanie strącić kręgle piłką i oznaczamy ją kredą lub kawałkiem sznurka. 


Idealnym miejscem do grania w kręgle jest długi korytarz. Jeśli wybieramy się na świeże powietrze - niech będzie to równy kawałek terenu. Tor możemy oznaczyć na przykład skakankami.

Zamiast kupować kolejne zabawki - spędźmy z dzieckiem chwilę na ich wspólnym tworzeniu! Może dzisiejsze popołudnie zamienimy w rodzinne zawody kręglarskie? ;)

Życzymy udanej zabawy! 

Autor: Katarzyna Kukieła

czwartek, 19 września 2013

Gry słowne

Dziś przypomnimy kilka prostych gier, które niemal każdy zna, a jednak wtedy, gdy warto byłoby z nich skorzystać  - zupełnie o nich zapominamy. ;) Warto mieć w głowie pomysły na takie gry na wypadek utknięcia z dziećmi w korku; w czasie długich podróży; podczas jesiennych wieczorów, jak i w wielu innych sytuacjach, w których czujemy, że zaczyna wkradać się nuda. Jedyne czego potrzebujemy, by w nie zagrać,  to przynajmniej dwie osoby i chęci. :)

WĄŻ SŁOWNY
Pierwsza osoba wypowiada dowolne słowo. Zadaniem kolejnych jest wypowiadanie takich słów, które zaczynają się na ostatnią literę słowa podanego przez poprzednika. 

KOZA - ALFABET - TOST - TRASA - ANANAS - SOSNA- ...

Kiedy słowo kończy się na literę, którą nie jesteśmy w stanie rozpocząć kolejnego słowa (ą, ę, ń, y), prosimy poprzednika o podanie innego. Słowa nie mogą się powtarzać!

Jeśli nasze dziecko uczy się języka obcego, możemy spróbować zagrać z nim w węża słownego w tym języku. To ciekawa forma utrwalania poznanych słów.

POMIDOR
Zadaniem jednej osoby jest rozśmieszenie pozostałych, poprzez zabawne wypowiedzi. Pozostałym osobom nie wolno się roześmiać. Na każdą zaczepkę odpowiadają one "Pomidor!". Nie wolno łaskotać! ;)

WSPÓLNA HISTORIA
Kolejno wypowiadamy pojedyncze słowa, lub ucięte zdania, dając dokończyć je następnej osobie. Historie, które w ten sposób powstają, są zwykle bardzo zabawne. :)

SKOJARZENIA
Podajemy słowo początkowe. Kolejne osoby podają słowa, które kojarzą im się z poprzednim.

TRAWA - ŁĄKA - KWIATY - PSZCZOŁY - ŻĄDŁO - UCZULENIE - WAPNO-...

Zabawy te są niezwykle proste, nie wymagają żadnego sprzętu, a mimo to potrafią cieszyć i pozwalają radośnie spędzić czas, zamiast się nudzić. Jeśli znacie inne zabawy słowne - podzielcie się nimi w komentarzach! :)


Autor: Katarzyna Kukieła

czwartek, 12 września 2013

Zabawy z ziarnami

Za oknem plucha, a Twój maluch znudził się już nowymi zabawkami? Czas zajrzeć do kuchni! Najprostsze pomysły bywają często najlepsze. :) W tym artykule pokażemy jak wykorzystać do zabawy ziarna.

ROZDZIELANIE ZIAREN
Do głębokich talerzyków wsypujemy dwa rodzaje dużych ziaren (groch, różne kolory fasoli). Zadaniem dzieci jest jak najszybsze rozdzielenie ziaren do dwóch osobnych talerzyków. Warto zachęcić dzieci do działania przez dodanie do zabawy fabuły - na przykład opowiadając historię Kopciuszka, który rozdzielał piasek od maku i zachęcając do udzielenia mu pomocy.


Dzieci mogą próbować przenosić ziarna z jednego pojemnika do drugiego za pomocą stóp. To ćwiczenie poza dostarczaniem radości, pomaga zapobiegać płaskostopiu, wzmacniając mięśnie.

INSTRUMENTY
Do zrobienia grzechotek potrzebne będą:
- rolka po papierze toaletowym,
- suche ziarna,
- mocne woreczki foliowe lub folia,
- gumki recepturki,
- taśma klejąca,
- kolorowe papiery, plastelina, koraliki,...

1) Zamykamy jeden wylot rurki za pomocą woreczka foliowego, który mocujemy do rurki gumką recepturką.
2) Wsypujemy do rurki dowolne ziarna.
3) Zamykamy drugi wylot rurki.
4) Całość obklejamy taśmą klejącą.
5) Dekorujemy naszą grzechotkę  w dowolny sposób.

Możemy wykonać kilka grzechotek wypełnionych różnymi rodzajami ziaren i porównywać wydawane przez nie dźwięki.

WYKLEJANIE I... NABIJANIE W BUTELKĘ :)
Suszone ziarna można wykorzystać do stworzenia jesiennych dekoracji. Mogą być to mozaiki wymyślane przez dzieci lub gotowe obrazki na grubym papierze, które należy tylko wykleić ziarnami. Przy takich pracach sprawdza się mocna taśma dwustronna. Zwykły klej biurowy może nie utrzymać ziaren na kartoniku.

Inne, bardzo efektowne ozdoby, to szklane butelki wypełnione warstwami ziaren. Przypominają one buteleczki wypełniane kolorowym piaskiem, które możecie znać jako pamiątki znad morza.

ROZPOZNAWANIE ZIAREN I SZUKANIE SKARBÓW
Do kilku pojemników wsypujemy różne rodzaje ziaren. Zawiązujemy dziecku oczy i prosimy, by rozpoznało ziarna tylko za pomocą dotyku. W pojemniku z ziarnami możemy ukryć słodką niespodziankę dla dziecka.Taka nagroda na pewno zachęci je do dalszej zabawy. :)

PRZESYPYWANIE
Jak się okazuje, dużo radości potrafi sprawić maluchom zwykłe przesypywanie ziaren z jednego pojemnika do drugiego. Możemy udostępnić im naczynia różnej wielkości, wykonane z różnych materiałów, by zabawie towarzyszyły rozmaite dźwięki. Dobrym pomysłem jest również przesypywanie ziaren przez lejek. Część z nich przesypie się bez problemu, a część utknie. W ten prosty sposób możemy powoli wprowadzać dziecko w świat fizyki.

Zabawy z ziarnami rozwijają sprawność dłoni i palców dziecka. Pamiętajmy jednak, że małych dzieci podczas takiej zabawy nie możemy nawet na chwilę spuścić z oczu!

Zachęcamy do pochwalenia się w komentarzach pracami swoich pociech! :) 

Autor: Katarzyna Kukieła

czwartek, 5 września 2013

Skakanka - moc zastosowań!

Ostatnie ciepłe dni tego roku warto wykorzystać na zabawę z dziećmi na dworze. Do wspólnej zabawy nie potrzebujemy całego arsenału zabawek. W poniższym artykule pokażemy jakie konkurencje można przeprowadzić za pomocą... skakanki! Tę prostą zabawkę mogą samodzielnie wykonać nawet dzieci -wystarczy kawałek linki.

POPRZECZKA
Dwie osoby trzymają naciągniętą skakankę na wysokości szyi dzieci. Zadanie polega na przejściu pod utworzoną w ten sposób poprzeczką bez jej dotknięcia, jednak można wyginać się tylko do tyłu! :) Po każdym przejściu poprzeczka jest opuszczana trochę niżej. Które z dzieci okaże się najbardziej wygimnastykowane? :)


Przy tej zabawie dobrze jest puścić w tle żywą muzykę.

ZABAWA W SZCZURA
Dzieci stoją w kole, twarzami do środka. Na środku stoi jedna osoba ("szczur") ze skakanką (swoim ogonem). Trzyma skakankę za jeden koniec i szybko obraca się wokół własnej osi, prowadząc skakankę po ziemi. Reszta dzieci przeskakuje nad kręcącą się skakanką. Kto nie zdąży (zostanie dotknięty skakanką), zamienia się rolami ze szczurem. Dzieci uwielbiają tę zabawę!

WYŚCIGI ZE SKAKANKĄ
Aby urozmaicić zwykłe skakanie na skakance, możemy wprowadzić element rywalizacji. Wyznaczamy trasę, zaznaczając wyraźnie start i metę. Zadaniem dzieci jest pokonać ten dystans, skacząc na skakance w podany sposób - obunóż, na przemian, z krzyżowaniem rąk podczas skoku. Kiedy dzieci jest więcej niż dwoje, można podzielić je na drużyny. Wtedy po pokonaniu dystansu dzieci wracają biegiem na linię startu i przekazują skakankę kolejnej osobie.

PRZECIĄGANIE LINY
Do tej zabawy potrzebna będzie wytrzymała skakanka, najlepiej zrobiona z bawełnianego sznura. Na jej środku przewiązujemy wstążkę. Dzieci chwytają skakankę za końce i na znak dany przez sędziego - zaczynają się ze sobą siłować, starając się przeciągnąć środek skakanki w swoją stronę. 


Przed zabawą należy sprawdzić, czy przy silnym ciągnięciu naprężona skakanka nie poobciera dłoni dzieci. 

SKAKANIE Z RYMOWANKĄ
To zabawa, którą możecie pamiętać z przerw w szkole podstawowej. Dwie osoby trzymają końce skakanki i powoli nią kręcą, a trzecia wskakuje pomiędzy nie i skacze przez kręcącą się skakankę. Dzieci są ekspertami w urozmaicaniu tej zabawy! Wprowadzają do niej obroty, sprawdzają ilu osobom uda się skakać jednocześnie, a przede wszystkim - rymują i wyliczają. 

Aniołek, fiołek, róża, bez, konwalia, dalia, wściekły pies... 

Może czas przypomnieć sobie wyliczanki z dzieciństwa i podzielić się z nimi ze swoimi pociechami? :)

A jakie zabawy z zastosowaniem skakanki Wy znacie? 

Autor: Katarzyna Kukieła