Za oknem plucha, a Twój maluch znudził się już nowymi zabawkami? Czas zajrzeć do kuchni! Najprostsze pomysły bywają często najlepsze. :) W tym artykule pokażemy jak wykorzystać do zabawy ziarna.
ROZDZIELANIE ZIAREN
Do głębokich talerzyków wsypujemy dwa rodzaje dużych ziaren (groch, różne kolory fasoli). Zadaniem dzieci jest jak najszybsze rozdzielenie ziaren do dwóch osobnych talerzyków. Warto zachęcić dzieci do działania przez dodanie do zabawy fabuły - na przykład opowiadając historię Kopciuszka, który rozdzielał piasek od maku i zachęcając do udzielenia mu pomocy.
Dzieci mogą próbować przenosić ziarna z jednego pojemnika do
drugiego za pomocą stóp. To ćwiczenie poza dostarczaniem radości, pomaga
zapobiegać płaskostopiu, wzmacniając mięśnie.
INSTRUMENTY
Do zrobienia grzechotek potrzebne będą:
- rolka po papierze toaletowym,
- suche ziarna,
- mocne woreczki foliowe lub folia,
- gumki recepturki,
- taśma klejąca,
- kolorowe papiery, plastelina, koraliki,...
1) Zamykamy jeden wylot rurki za pomocą woreczka foliowego, który mocujemy do rurki gumką recepturką.
2) Wsypujemy do rurki dowolne ziarna.
3) Zamykamy drugi wylot rurki.
4) Całość obklejamy taśmą klejącą.
5) Dekorujemy naszą grzechotkę w dowolny sposób.
Możemy wykonać kilka grzechotek wypełnionych różnymi rodzajami ziaren i porównywać wydawane przez nie dźwięki.
Suszone ziarna można wykorzystać do stworzenia jesiennych dekoracji. Mogą być to mozaiki wymyślane przez dzieci lub gotowe obrazki na grubym papierze, które należy tylko wykleić ziarnami. Przy takich pracach sprawdza się mocna taśma dwustronna. Zwykły klej biurowy może nie utrzymać ziaren na kartoniku.
Inne, bardzo efektowne ozdoby, to szklane butelki wypełnione warstwami ziaren. Przypominają one buteleczki wypełniane kolorowym piaskiem, które możecie znać jako pamiątki znad morza.
Inne, bardzo efektowne ozdoby, to szklane butelki wypełnione warstwami ziaren. Przypominają one buteleczki wypełniane kolorowym piaskiem, które możecie znać jako pamiątki znad morza.
ROZPOZNAWANIE ZIAREN I SZUKANIE SKARBÓW
Do kilku pojemników wsypujemy różne rodzaje ziaren. Zawiązujemy dziecku oczy i prosimy, by rozpoznało ziarna tylko za pomocą dotyku. W pojemniku z ziarnami możemy ukryć słodką niespodziankę dla dziecka.Taka nagroda na pewno zachęci je do dalszej zabawy. :)
PRZESYPYWANIE
Jak się okazuje, dużo radości potrafi sprawić maluchom zwykłe przesypywanie ziaren z jednego pojemnika do drugiego. Możemy udostępnić im naczynia różnej wielkości, wykonane z różnych materiałów, by zabawie towarzyszyły rozmaite dźwięki. Dobrym pomysłem jest również przesypywanie ziaren przez lejek. Część z nich przesypie się bez problemu, a część utknie. W ten prosty sposób możemy powoli wprowadzać dziecko w świat fizyki.
Zabawy z ziarnami rozwijają sprawność dłoni i palców dziecka. Pamiętajmy jednak, że małych dzieci podczas takiej zabawy nie możemy nawet na chwilę spuścić z oczu!
Zachęcamy do pochwalenia się w komentarzach pracami swoich pociech! :)
Autor: Katarzyna Kukieła
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz